SK Vltava > Naše výsledky

V letošním roce vzhlíželi přední světoví sjezdaři zejména k poslednímu červnovému víkendu.
V rakouské metropoli Vídni na novém kanále Verbund Arény se v tomto datu konal vrcholný světový podnik roku:

 Mistrovství Světa ve sprintu na divoké vodě

Při předchozích pěti světových šampionátech startoval v národních barvách zástupce našeho klubu a nejinak tomu bylo i letos.

Tentokrát národními kvalifikačními síty prošla hned trojice našinců. Dva naše již "tradiční"reprezentanty na singlkanoiích Lukáše Novosada a Antonína Haleše  v národním družstvu doplnila Anežka Paloudová, která se do Vídně nominovala hned ve dvou lodních kategoriích K1 i C1.

Krumlovský trojlístek vyrazil na světový šampionát do rakouské metropole s rozdílnými ambicemi. Antonín Haleš, bronzový muž loňského světového šampionátu, patřil do okruhu  favoritů závodu singlkanoistů. Lukáš Novosad, věkem již veterán se stále skvělou sportovní fazonou, který se prioritně věnuje trenérské práci, měl závodní ambice především pro závod družstev a  Anežka Paloudová jela v pozici benjamínka národního týmu především sbírat zkušenosti (byť její měsíc stará bronzová medaile z Evropského šampionátu jí mezi outsidery určitě neřadila).

 

Plánované tréninky týden před šampionátem se v důsledku závady na čerpadlech nekonaly a tak našinci si vyzkoušeli průjezdy vodáckým kanálem až v týdnu před světovým šampionátem. Soupeři na tom ale byli obdobně.

Najíždění a hledání ideální stopy ve dnech před závody bylo vydatné. Ona ta stopa vůbec nebyla v úzkém řečišti jednoduchá.

A pak začaly závody...

Kvalifikací prošli všnichni naši zástupci zdárně.
Pravda, okupovali vesměs zadní postupové příčky, ale na to se vůbec nehraje. Finále začíná od nuly a tak pro kvalifikaci byl cíl jen jeden - postoupit. A to nebylo vůbec jednoduché. Vyšlo to všem krumlovským lodím a tak důvod k malé radosti zavládl už po kvalifikaci.

A přišlo finále.

Vůbec prvním startujícím ve finále byl Lukáš Novosad.
Lukáš vytěžil ze svých zkušeností a svojí koncentrovanou jízdou zajel parádní čas, který dlouho svítil na výsledkové tabuli mezi třemi  nejlepší.
Sice tam nakonec nevydržel, překonali ho celkem čtyři jiní borci, přesto bylo páté místo více než parádní.
Nakonec Lukáš obsadil nejlepší pozici ze čtyř českých zástupců ve finále.

Sedmé místo mezi singlkanoisty zapsal druhý z Čechů - Tonda Haleš.
Zřejmě on sám pomýšlel maličko výše, ale v nabité konkurenci je sedmé místo luxusní...

Po singlkanoistech přišlo na řadu finále ženského kajaku.
Anežka v něm startovala jako druhá ve startovním pořadí.
Účastí ve finále si Anežka už naplnila své ambice a tak jela (zřejmě) naprosto uvolněně a bez stresu.
Čistá hlava=čistá jízda=parádní čas (víceméně vyrovnání ženského maxima z předchozího dne).
Aha...
A pak do kanálu vjížděla jedna velká favoritka za druhou a Anežčin čas pořád svítil ve výsledcích nejvýše.
Nakonec ho překonala pouze (obhájkyně loňského prvenství) italská závodnice Costanza Bonaccorsi - a slavilo se stříbro !

Radost obrovská...

Po Janě Zvěřinové (1961), Ludmile Veberové-Polesné (1963-1977), Michaele Strnadové-Mrůzkové (2000-2014), Kateřině Vacíkové a Petře Slovákové (obě 2008) se  Anežka stala šestou českou závodnicí v historii, která dokázala vybojovat medaili ze Světového šampionátu ve sjezdu...
(... a sedmou se stala Martina Satková, která skončila na třetím místě hned za Anežkou)

 

Čtyřicet minut po své finálové jízdě na kajku zaklekla Anežka do singlkanoe.
Euforie tak musela jít na chvilku stranou... a podařilo se - páté místo.

 

A to ještě přišly na řadu hlídky.

Do té singlkanoistické se samozřejmě nominovali dva nejlepší Češi z individuálního závodu - Lukáš Novosad a Antonín Haleš. Naši singlíři zajeli v první jízdě druhý nejlepší čas. Ve druhé se ale na rozdíl od soupeřů nezlepšili a zbyla na ně bramborová medaile. Brambory od kovu dělilo v tomto případě titěrných osm setin sekundy.

Čerstvá světová vícemistryně Anežka samozřejmě nemohla chybět v české ženské kajakové hlídce. Děvčatům se první jízda vůbec nepovedla a po diskvalifikaci za překročení intervalu mezi členkami v cíli skončila po první jízdě poslední. V té druhé to bylo úplně jiné kafe. Anežka na pozici "rozrážeče" dokonce časem překonala i svoji individuální jízdu a česká děvčata se dlouho držela na čele. Až úplně poslední jízdou je na druhé místo odsunuly výtečně jedoucí francouzky.

Češky včetně Anežky ještě nastoupily do ženské singlkanoistické hlídky a vedly si v tomto klání nejlépe, pro nízký počet startujících družstev ale nebyl tento závod klasifikován.