Čeští reprezentanti ve sjezdu na divoké vodě dominovali nad zbytkem světa

S příchodem léta proběhlo v Roudnici nad Labem mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let ve sjezdu na divoké vodě. Celosvětový šampionát se na území České republiky konal po 12 letech. Závodu se zúčastnilo 250 závodníků z 27 zemí a čeští reprezentanti doslova zvítězili nad zbytkem světa. Národní reprezentační tým vybojoval 48 cenných kovů a suverénně vyhrál v celkovém hodnocení nejúspěšnějšího národu, a to jak v dlouhém sjezdu, tak ve sprintu.

Čtyři českokrumlovští závodníci se nominovali do reprezentačního družstva a poprali se tak o mistrovské medaile. Samuel Vejnar, který jako jediný závodil ve dvou disciplínách, se probojoval mezi „top ten“ závodníků v dlouhém sjezdu a obsadil desátou příčku. Ve sprintu se dopustil nemalých chyb, kvůli kterým se neprobojoval do sobotního finále. Samuel startoval i na deblkanoi, a to s oddílovým kolegou Adamem Ondřichem. Oběma krumlovským závodníkům přistál úsměv na tváři ve chvíli, kdy si v dlouhém sjezdu dojeli pro fantastické třetí místo, se ztrátou pouhé vteřiny na druhou příčku. Jedna individuální medaile dvojici Ondřich – Vejnar nestačila a stejné kvality předvedli i ve finále sprintu, kde si společně dojeli pro druhý mistrovský bronz.

Mezi kajakářkami reprezentovala náš národ Kristina Novosadová. Závodnice, která letos měla nabitou sezónou, skončila v dlouhém sjezdu na nepopulárním čtvrtém místě. Ve sprintu se dokázala probojovat do finále, ale jízda ji nevyšla dle představ a Kristina dojela dvanáctá.

V kategorii singlkanoistek startovala za české družstvo Karolína Paloudová. Závodnice, která se specializuje převážně na dlouhý sjezd, vybojovala na svém posledním mistrovství světa v této kategorii bronzovou medaili. Ve sprintu, stejně jako její dva oddílový kolegové, nejela ideální jízdu a skončila osmá.

Jak v individuálním závodě, tak v závodě hlídek předvedl český tým ohromné výkony. Samuel Vejnar vybojoval se svým týmem kajakářů mistrovský titul z dlouhého sjezdu. Společně s Adamem Ondřichem urvali první místo v závodě hlídek na deblkanoi, a to jak v klasickém sjezdu, tak i ve sprintu. Zlato vybojovala i hlídka singlkanoistek, ve které závodila českokrumlovská Karolína Paloudová. Velké zklamání proběhlo po závodě kajakářek, jehož součástí byla Kristina Novosadová. Češky jely mistrovskou jízdu a v cíli byly první. Po kontrole lodního vybavení, byla jedna z členek českého kajakářského týmu diskvalifikovaná za nedováženou loď a zlatý výsledek se musel bohužel anulovat.

Dle výkonů našich reprezentantů je vidět, že náročná příprava a píle se vyplatily. Nic by se ale nekonalo, nebýt členů, kteří se na tomto mistrovství podíleli jinak než závodníci. Velký dík patří reprezentačnímu trenérovi Lukáši Novosadovi. Neuvěřitelnou práci odvedla jedna z nejvyšších organizátorek celého šampionátu, Alexandra Plachtová. Na chodu mistrovství se podílel také Martin Novák a Matyáš Olšák. O všechny členy družstva se starala vrchní reprezentační fyzioterapeutka Veronika Kučerová. Historicky poprvé, měl náš oddíl zastoupení i na pozici držiče lodí, a to zásluhou Jana „Zahradníka“ Švehli.

Jak závodníci, tak pořadatelé, organizátoři, pracovníci a také fanoušci předvedli atmosféru, na kterou bude Česko a dalších šestadvacet zemí vzpomínat ještě hodně dlouho!