SK Vltava

Letošní sezona byla skutečně dlouhá, velmi netradičně se jeden ze šampionátů konal až poslední zářijový víkend.
Ve francouzsém Pau proběhlo totiž koncem září

Mistrovstvní světa ve vodním slalomu a sprintu na divoké vodě

Ve slalomu náš oddíl nedosahuje takových výsledků jako ve sjezdu,
takže ani tohoto šampionátu se žádný z našich závodníků nezúčastnil (že by do budoucna?)

Ve sjezdu tomu ale bylo jinak...
Po kvalifikačních závodech, které začaly už v květnu a skočily v srpnu,
se na MS probojoval Antonín Haleš na singlkanoi a společně s Martinem Novákem také na deblkanoi.
Po dlouhotrvající nemoci si z posledních nominačních závodů zajistila postup i Anežka Paloudová na singlkanoi.
Krumlovský kanoistický trojlístek ještě doplnil v roli trenéra Lukáš Novosad.

V průběhu září absolvovali reprezentanti na velmi specifické trati ve Francii dvě soustředění,
na druhém z nich si vybrala další kapku smůly Anežka Paloudová, když si při eskymáckém obratu pohmoždila rameno
a na vrcholný závod mohla nakonec odjet prakticky bez tréninku jen díky ochotné a vytrvalé práci fyzioterapeutů, lékařů a dalších nemocničních pracovníků.
Krumlovská sestava tak nakonec do dějiště odjela kompletní ( i když...)

Mistrovství bylo z hlediska pořadatelského zajištěno bravurně.
Spojení se slalomem, o které se zasadil především francouzský závodník a nyní kanoistický manager Tony Estanguet, přineslo mnohem větší diváckou atraktivitu. O to více ve Francii, kde má kanoistika skutečně velký ohlas.
Celý závod byl divácky velmi populární a kromě soutěžních disciplín nabízel fanouškům mnoho doprovodných aktivit a koncertů, takže jich dorazilo mnoho.

Šampionát odstartoval velmi netradičně: závody družstev se jely ještě před individuálním závodem, takže složení tříčlenných hlídek bylo dáno už po domácí kvalifikaci. Z našich zástupců zasáhli do bojů o skupinové vavříny pouze kanoisté.
Družstvo singlkanoiastů v sestavě s Tondou Halešem vybojovalo po velmi těsném souboji s domácími Francouzi stříbro (se ztrátou 0,07 s)
Stříbrný lesk měla i medaile, ke které českému družstvu deblkanoistů dopomohli krumlovští borci Martin Novák a Antonín Haleš.

Do dějiště šampionátu, jak již bylo řečeno, odcestovala krumlovská ekipa kompletní, ale Antonín Haleš cestoval v ne úplně 100% pohodě. Těsně před šampionátem onemocněl, závody družstev zvládl jen za pomoci nárazových medikamentů a s vypětím všech sil a po neúspěšném boji s vlastním tělem musel nakonec odletět domů...
Česká republika tak přišla jak o nadějného singlkanoistu, tak málem i o deblovou posádku.
Prázdné místo v krumlovské deblové posádce ale narychlo k Martinu Novákovi zaplnil zástupce pražské Bohemky Vojtěch Zapletal.
Této nově vzniklé posádce se však  nepodařilo probojovat se z kvalifikačních kol do finále.

Anežka zajela na singlkanoi solidní jízdu a ze 4. pozice v kvalifikaci  si vyjela účast ve finále.
Nebyla to ale její jediná kvalifikační jízda...
Až v samotném dějišti šampionátu Anežka společně s brněnskou závodnicí Marií Němcovou utvořila víceméně náhradní posádku pro závod C2-ženy, která měla být v závodě papírově spíš „do počtu". Nicméně Anežka (resp. tedy děvčata) si zajistila finálový postup i z této lodní kategorie.

Během finálového dne byl pro sjezd vyhrazen spíše finálový večer.
Celý závod byl vysílán televizními společnostmi živě a atmosféra byla naprosto perfektní (většina diváků nevěděla, jestli se jedná o sjezd nebo slalom, tak dorazili v hojném počtu :-) )
Jediným Krumlovákem na startu - a tedy hned dvojitém - byla tedy Anežka.
Své individuální klání na singlkanoi ale ukončila velmi rychle. Ve třetině trati, kde podle mezičasů porážela všechny soupeřky,
dostala tzv. hodiny, čímž pro ni boj o nějaká čelní umístění skončil.
Závod nakonec dojela - s úsměvem - a v cíli zamávala divákům, jakoby závod vyhrála, přestože obsadila poslední finálové - 10. místo.

Úplně jiný příběh se pro ní odehrál ve finálovém závodě ženské deblkanoe.
Dalo by se říci, že tato disciplína je teprve v plenkách a je zatím jen málo posádek, které se jí skutečně věnují na profesionální úrovni. V Pau rozhodně nešla česká děvčata do závodu "cé dvojek" s žádnými ambicemi, chtěla hlavně získat novou zkušenost a užít si atmosféru.
Česká „náhradní" loď si zajistila postup do finále ze 3. místa, ale děvčata věděla, že soupeřky v kvalifikaci chybovaly...
První radost pro ně přišla, když po dojezdu do cíle svítila u jejich jména jednička, což znamenalo, že si odvážejí jistou medaili.
Poté už jen čekaly na dojezd favorizovaných soupeřek. Překvapením pro celé obecenstvo se stalo, když ani Francouzky, které vedly na všech mezičasech, se před českou posádku nedostaly a pod umělým osvětlením francouzského kanálu mohla Anežka Paloudová s Marií Němcovou slavit zisk titulu mistryň světa !!


Tento šampionát nastavil Krumlovákům velmi tvrdé podmínky týkající se především zdraví, s nímž se příliš bojovat nedá.
Doufejme, že tímto jsme si všechnu smůlu vybrali a do dalších závodů budeme moci nastupovat v plné síle i elánu.

... a ještě trochu statistiky:
Anežka Paloudová se stala pravděpodobně prvním vodákem v historii (možná, že nějaký existuje, ale zatím tedy žádný další nebyl dohledán), kterému se podařilo vybojovat medaili z Mistrovství Světa na všech lodích, na kterých se na divoké vodě závodí - na kajaku (Vídeň 2015), na singlkanoi (Banja Luka 2016) a nyní  také na deblkanoi.