SK Vltava

V druhé polovině  července se ke štýrské řece Mur sjeli mladí evropští kanoisté,

aby  v jejích peřejích  poměřili své dovednosti, sílu, houževnatost a rychlost při

Mistrovství Evropy juniorů ve sjezdu na divoké vodě.

Stejně jako v posledních letech při tom nemohli chybět ani zástupci našeho klubu.

... a to hned čtyři.
Anežka Paloudová byla národním svazem nominována pro závody na kanoi i na kajaku.
Dvě lodě na šampionát vezli také Jan Klíma a Vojtěch Skořepa, když se oba nominovali do závodů na singlkanoi a společně pak také na deblkanoi.
Posledním krumlovským závodícím zástupcem na šampionátu byla Karolína Paloudová, která byla dodatečně nominována pro závod deblkanoistek.

Anežka Paloudová se svými měsíc starými úspěchy ze seniorského Mistrovství světa nemohla nepatřit k hlavním favoritům juniorského ME.
Jan Klíma a Vojtěch Skořepa jeli do Rakouska s určitými a možná ne úplně malými ambicemi. Karolína Paloudová jela sbírat zkušenosti...

 

 

Mistrovství Evropy bylo zahájeno ve čtvrtek 21.7.2016  závodem v klasickém sjezdu, který pořadatelé zasadili do pětikilometrového peřejnatého úseku řeky nad městečkem Predlitz.
Pro některé naše závodníky začaly nástrahy závodního dne už před samotným závodem, když si Anežka při běžných dopoledních činnostech přivodila nešťastný a smolný úraz. Vedení české výpravy se ale po zvážení rozhodlo Anežku do závodu vyslat.

Ještě před ním se ale jel závod singlkanoistů se dvěma krumlováky - Vojtou Skořepou a Janem Klímou.
Už mezičasy na trati napovídaly, že krumlovští hoši jedou svůj doposud životní závod...

A v cíli propukla krumlovská singlířská radost...

 Jan Klíma obsadil TŘETÍ MÍSTO.

Vojtěch Skořepa snad poprvé v dlouhém závodě předstihl svého oddílového kolegu a bral STŘÍBRO !

Z pohledu české výpravy dopadl závod singlkanoistů neskutečně - Česká republika při něm brala všechny tři medaile!
Lepší než krumlovští závodníci byl další český závodník -  suverénní Michal Šmoldas (který ale v Krumlově momentálně trénuje, takže drobná krumlovská stopička byla i na zlaté singlkanoistické medaili)

Na projevy radosti ale zatím nebyl čas, protože záhy po dojetí Michala Šmoldase začaly do cíle přijíždět kajakářky, což byl závod, ve kterém měla česká výprava ty největší velké ambice.
A oprávněně...
Po dojetí této kategorie zářila ve  výsledkové listině opět u prvních třech  jmen česká vlaječka.
Mezi třetí Barborou Bayerovou a první Martinou Satkovou se tam na DRUHÉM MÍSTĚ  skvělo jméno Anežky Paloudové.

Nejen oststní výpravy, ale ani samotní Češi nechápali, co se to děje.... Po dvou kategoriích měli  šest medailí.

V dalších kategoriích ale Češi přeci jen "pustili" na stupně vítězů také někoho jiného. I když, pravda, jen trochu...

V kategorii C2-junioři obsadila krumlovská dvojice Vojtěch Skořepa-Jan Klíma pěkné šesté místo,
když zde evropský titul brali opět Češi - sourozenci Zapletalovi.

Trenéři se po zvládnutém závodě na kajaku rozhodli vyslat Anežku také do závodu C1-juniorky, ve kterém měli Češi původně ty nejvyšší ambice. Jakby ne, když zde startovala první a druhá žena nedávného seniorského MS. Tentokrát si děvčata pořadí prohodila a v cíli se radovala Martina Satková z prvního místa a naše Anežka Paloudová pak ze STŘÍBRA.

V individuálních závodech tak Češi vyhráli čtyři z pěti kategorií a z celkového počtu 15 medailí jich získali devět !!
(... a z těchto devíti medailí hned čtyři vybojovali krumlovští závodníci ).
Závod kategorie C2-juniorky na klasické trati nebyl uskutečněn. Poslední náš závodící zástupce - Karolína Paloudová - tak místo v juniorském závodě ME startovala v souběžně konaném  závodu U-23 Challenge, ve kterém na kajaku vybojovala druhé místo.

 

Druhý den pak na stejné trati pokračoval šampionát závodem v klasickém sjezdu družstev.
Po vystoupení z individuálního závodu z předchozího dne  do něj čeští závodníci nemohli nastupovat jinak, než v pozici jasných favoritů.
Mistrovský závod se uskutečnil pouze ve třech kategroriích - 3xC1 muži,3xK1 ženy, 3xK1 muži a zasáhli do něj všichni čerství krumlovští medailisté.

V závodě družstev singlkanoistů nastoupila česká hlídka ve složení Michal Šmoldas a krumlovští Jan Klíma s Vojtěchem Skořepou, kteří byli po čtvrtečním úspěchu postaveni do nevděčné role favoritů. Průběh jízdy byl velice zajímavý, i když Češi na mezičasech trochu ztráceli. V cíli nakonec těsně podlehli pouze velmi silnému družstvu z Francie a mohli se radovat ze STŘÍBRNÉ medaile.
Stejně jako v předešlém dni, ihned po dojetí chlapců následoval závod kajakářek. Stejně jako singlkanoisté, i děvčata patřila po individuálním závodě k hlavním favoritkám. Jízda se jim povedla  lépe než týmovým kolegům a sestava Martina Satková, Anežka Paloudová a Barbora Bayerová o více než půl minuty ZVÍTĚZILA před druhými Belgičankami.
Po druhém závodním dni se tedy tři krumlováci zasloužili o další dvě medaile, z klasického závodu si tedy odvezli domů celkem šest mistrovských medailí.

 


Tím ovšem šampionát nekončil, hned další den byla na programu kvalifikace do závodu sprintového, kde se oproti dlouhému sjezdu otevřely všechny lodní kategorie, tudíž Jana Klímu, Vojtěcha Skořepu a Anežku Paloudovou doplnila v bojích o Karolína Paloudová, která startovala společně s brněnskou Gabrielou Satkovou na deblkanoi.
Po skončení sobotního zápolení se z postupu do finále mohla radovat Anežka Paloudová na kajaku i singlkanoi, Karolína Paloudová na deblkanoi a Jan Klíma na singlkanoi. Vojtěchu Skořepovi finále o jednu příčku uniklo, přesto se kvalifikoval do nedělního závodu družstev.
Deblkanoe Klíma - Skořepa, po chybě v kvalifikačních jízdách, se mezi finálovou desítku bohužel také neprobojovala.

Finále sprintu není žádná sranda, to může potvrdit každý, kdo něco podobného někdy startoval.
Stačí malá chybička, ať už příčinou závodníka nebo vody, a můžete ztratit šanci na medailové umístění.
Sprintová trať na řece Mur by se dala rozdělit na tři úseky:
    - úvodní rovinku s menšími vlnami, kde je potřeba dodat lodi co nejvyšší rychlost
    - střední pasáž s velkými vlnami, na níž víc než rychlost rozhoduje přesnost projetí
   - a cílovou rovinku s pulzující vodou, která dokáže závodníka velice pozlobit a jednoduše odsadit z ideální stopy,

Skloubit tyto věci dohromady není nic jednoduchého, ale naši závodníci nastoupili do závodu s přesvědčením předvést to nejlepší.

Jan Klíma se probojoval do finále z posledního postupového místa, takže, jako první startující, otevíral nedělní zápolení.
Závod se mu povedl o něco lépe než předchozí den a obsadil jedenácté místo mezi singíři.


I ve sprintu patřily české kajakářky k favoritkám. S touto rolí se nejlépe vypořádala Anežka Paloudová, jež se mohla v cíli velmi kvalitní jízdy radovat z TITULU MISTRYNĚ EVROPY, kdy druhou Martinu Satkovou porazila s poměrně výrazným rozdílem.
Nemohla se ovšem radovat příliš dlouho, jelikož ihned po dojetí kajakové jízdy musela zmobilizovat síly a soustředit se na singlkanoi.
Tam jí jízda nevyšla podle představ a s pár drobnými chybičkami nakonec skončila na nepopulárním čtvrtém místě, jednu desetinu za medailovými pozicemi.


Karolína Paloudová nejprve závodila na kajaku, opět v závodě U23 Challenge, ve svých patnácti letech zde však nestačila ne silnější a zkušenější soupeřky a stejně jako sestra na singlkanoi obsadila čtvrté místo. Však také její hlavní závod měl teprve přijít...
Jakožto vítězky kvalifikace startovaly Karolína Paloudová s Gabielou Satkovou z posledního místa, a protože kategorie C2 ženy jela jako poslední, zůstaly na startu úplně sami. Možná i proto se snažily být co nejrychleji v cíli mezi ostatními závodníky, což se jim podařilo a staly se historicky prvními juniorskými MISTRYNĚMI Evropy na ženské deblkánoi.

 

Pouze pár hodin po dojetí finálových jízd odstartoval závod sprintových hlídek.

České družstvo singlkanoistů s krumlovskými mladíky Janem Klímou a Vojtěchem Skořepou skončilo na TŘETÍM místě.

České juniorky nenechaly nikoho na pochybách o své dominanci při letošním juniorském ME ve sjezdu a družstvo v sestavě s čerstvou juniorskou mistryní  krumlovskou Anežkou Paloudovou ukořistilo také ten poslední ženský juniorský Evropský titul.

 

Radost v českém družstvu byla obrovská.
V hodnocení národů v rámci šampionátu figurovala česká juniorská výprava přesvědčivě a s výrazným náskokem na prvním místě.
V rámci Evropského juniorského šampionátu se rozdělovalo 17 sad medailí a desetkrát toto rozdělování doprovázela česká hymna pro počest vítěze.
Z celkového počtu 51 medailí jich pak 21 putovalo do České republiky.

Úžasné statistiky z českého pohledu.

...a z pohledu krumlovského ?

Krumlovský klub SK Vltava Český Krumlov reprezentovali na šampionátu čtiři zástupci.
Do krumlovské loděnice z něj přivezli:

 - 2 x individuální titul
 - 3 x individuální stříbrnou medaili
 - 1x individuální bronzovou medaili
 - 2x podíl na titulu ze závodu družstev
 - 2x podíl na stříbrné medaili ze závodu družstev
 - 2x podíl na bronzové medaili ze závodu družstev

to je celkem 12 medailí.

A tak se nabízí neskromná otázka:

Kde je momentálně nejúspěšnější Evropský mládežnický klub v kanoistice na divokých vodách ?